A BME ITS Nonprofit Zrt. rövid története:
- A BME ITS Nonprofit Zrt. (továbbiakban: BME ITS) 100%-os, kizárólagos tulajdonosa a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME), így a társaság közvetett tulajdonosa a Magyar Állam.
- Az 1782-ben alapított BME mérnöki területen Közép-Európa egyik legnagyobb felsőoktatási intézete. A Közlekedésmérnöki és Járműmérnöki Karon 1951 óta képeznek a közlekedés és a járművek szakterületére szakosodott mérnököket.
- A BME ITS létrehozását a Közlekedésmérnöki és Járműmérnöki Kar Kari Tanácsa kezdeményezte, megalapítását a BME szenátusi ülése 2013 áprilisában fogadta el. A 2013. decemberi cégbírósági bejegyzést a Nemzeti Erőforrás Minisztérium mint az egyetem fenntartói jogait gyakorló jóváhagyása előzte meg.
- A BME ITS megalapításánál fontos szempont volt, hogy a BME minél több projektben vehessen részt, továbbá az alapító Kar profiljával összhangban, a Kar munkatársai (oktatók, kutatók) ezekben a tevékenységekben részt tudjanak venni.
- A BME ITS, szaktanácsadói és megfelelőségértékelési feladatokat lát el, ezért a vonatkozó megfelelőségértékelési és minőségirányítási szabványoknak valamint jogszabályoknak megfelelően a megfelelőségértékelési tevékenységét teljesen független Megfelelőségértékelési Üzletág végzi.
- A BME ITS hozzáféréssel rendelkezik az egyetem teljes emberi erőforrás állományához. A BME ITS munkatársai ezáltal olyan területeken képesek szakértőként közreműködni, kutatásokat végezni, mint a szállítás, a járműtechnológia, a logisztika, az építőmérnöki munka, az elektronika, valamint a közlekedés különböző ágazatai.
A BME ITS alapvető tevékenységei:
- Megfelelőségértékelési tevékenység a megfelelőségértékelő szervezetek tevékenységéről szóló 2009. évi CXXXIII. törvénnyel összhangban, illetve kockázatértékelési tevékenység a kockázatértékelést végző szervezetek kijelöléséről, valamint a kockázatértékelést végző szervezetek tevékenységének részletes szabályairól szóló 390/2020. (VIII. 12.) Korm. rendelet alapján (Megfelelőségértékelési tevékenység)
- Kiemelkedő szakmai ismereteket igénylő szaktanácsadási, szakértői tevékenység (Szaktanácsadási tevékenység).
A BME ITS fő célja:
- Közlekedés-fejlesztéssel kapcsolatos komplex projektekben való részvétel.
- Vasúti létesítményekkel kapcsolatban EU-s és hazai szabályozások szerinti megfelelőségellenőrzési és kockázatértékelési tevékenység végzése.
- Kiemelkedő szakmai ismereteket igénylő szaktanácsadási, szakértői tevékenység végzése, kiemelten komplex közlekedésfejlesztési tanácsadás nyújtása.
- A BME-hez tartozó képzési- és tudományterületeken folytatott oktatási és tudományos szakértői tevékenységekkel összefüggő feladatok, vasúti megfelelőségértékelési tevékenység, valamint az ezekhez a területekhez kapcsolható egyéb – igazgatási, rendszerszervezési és projektmanagement – tevékenységek elvégzése.